Dobrostan zwierząt a jakość
Gdy poprawi się dobrostan zwierząt, poprawie ulega także jakość mięsa i zwiększa się zysk. Obecnie mozliwe jest mierzenie standardów dobrostanu, można je kalibrować osiągając maksymalizację wydajności.
Dobrostan zwierząt i audyty jakości wykorzystują różnorodny zestaw parametrów, które obejmują kwestie zarządzania (np. magazynowanie) oraz kwestie dotyczące zwierząt (jakość oszałamiania). Jakość tuszy jest sprawdzana poprzez badanie wybroczyn i uszkodzeń skóry. Monitorowanie tych parametrów zapewnia wysoki poziom dobrostanu, przynosząc korzyści zarówno zwierzętom, jak i wpływając pozytywnie na zyski. Audyty tego typu można prowadzić także w przypadkach konkretnych wymogów lub zastrzeżeń.
Pierwszym etapem kontroli dobrostanu i audytu jakości jest wizyta w ubojni prowadzona przez specjalistów DMRI, którzy wraz z pracownikami badają ewentualne wady jakości mięsa związane z nieodpowiednim traktowaniem zwierząt i mięsa. Oceniane są cztery obszary :
ROZŁADUNEK 6 wskaźników
MAGAZYN ŻYWCA 13 wskaźników
OSZOŁAMIANIE 8 wskaźników
JAKOŚĆ MIĘSA 7 wskażników
Na podstawie obserwacji i wyników wskaźników otrzymuje się ocenę ogólną. Łączny wynik może reprezentować trzy kategorie: "bardzo dobrze", "dopuszczalny" i "niedopuszczalny". W przypadku kategorii "dopuszczalnych" i "niedopuszczalnych" zaproponowany zostanie plan działań priorytetowych dostosowany do potrzeb zakładu.
W ramach kontroli dobrostanu i audytu jakości prowadzonych przez DMRI, 1-2 pracowników uczestniczy w tygodniowym szkoleni, tak by sami byli w stanie prowadzać kontrole, zapewniając wysoki poziom dobrstanu w przyszłości.