Definicja dobrostanu zwierząt
Aby móc mierzyć, dokumentować i poprawiać dobrostan zwierząt, ważne jest, aby go zdefiniować. Dobrostan zwierząt jest złożonym i wielowymiarowym terminem. Istnieje kilka definicji i klasyfikacji. Pięć swobód (wolność od pragnienia i głodu, wolność od dyskomfortu, wolność od bólu, obrażeń i chorób, wolność wyrażania naturalnych zachowań, wolność od strachu i cierpienia) zostały po raz pierwszy zdefiniowane w Wielkiej Brytanii w 1965 r. I udoskonalone w 1979 r. W unijnym projekcie Welfare Quality® określono dobrostan zwierząt, stosując cztery zasady (dobre żywienie, dobre warunki przebywania, dobry stan zdrowia i odpowiednie zachowanie) z 12 wymiernymi kryteriami. Spośród nich dziesięć jest szczególnie istotnych w dniu uboju. Można także dodać 13 kryterium - brak zmęczenia (Brandt, 2016 [1]).
Dobrostan zwierząt można również rozpatrywać na trzech poziomach: emocje (czy zwierzę jest szczęśliwe, przerażone, itp.?), biologia (czy zwierzę jest chore, czy zwierzę ma obrażenia ?, czy jest głodne?), naturalność (dostęp do obszarów zewnętrznych, materiały do zabawy itp.). Badania wykazały, że konsumenci przede wszystkim określają dobrostan zwierząt pod względem naturalności, a następnie braku bólu (biologia) i szczęścia (emocje). Natomiast profesjonaliści (rolnicy, weterynarze, naukowcy) głównie określają dobrostan zwierząt z biologicznego punktu widzenia, a następnie zwracaja uwagę na emocje.
W dniu uboju można wykorzystać naturalną ciekawość świń, aby przeprowadzić je z magazynu żywca do ogłuszacza. Istnieje możliwość takiego zaprojektowania prowadnika i miejsca postoju, by świnie nie były przestraszone, a dzięki zapewnieniu optymalnych warunków głuszenia można zminimalizować wszelkie urazy ponoszone przez zwierzęta. W ten sposób w dniu uboju można uwzględnić wszystkie trzy poziomy dobrostanu zwierząt.
[1] Ocena dobrostanu świń na drodze z gospodarstwa rolnego aż do uboju. Pia Brandt, praca doktorska, nauka i technologia, Uniwersytet w Aarhus i DMRI.