definicja dobrostanu - DMRI

Przejdź do treści

Menu główne:

Doskonalenie jakosci wg DMRI > Dobrostan zwierzat na uboju


Definicja dobrostanu zwierząt

Aby móc mierzyć, dokumentować i poprawiać dobrostan zwierząt, ważne jest, aby go zdefiniować. Dobrostan zwierząt jest złożonym i wielowymiarowym terminem. Istnieje kilka definicji i klasyfikacji. Pięć swobód (wolność od pragnienia i głodu, wolność od dyskomfortu, wolność od bólu, obrażeń i chorób, wolność wyrażania naturalnych zachowań, wolność od strachu i cierpienia) zostały po raz pierwszy zdefiniowane w Wielkiej Brytanii w 1965 r. I udoskonalone w 1979 r. W unijnym projekcie Welfare Quality® określono dobrostan zwierząt, stosując cztery zasady (dobre żywienie, dobre warunki przebywania, dobry stan zdrowia i odpowiednie zachowanie) z 12 wymiernymi kryteriami. Spośród nich dziesięć jest szczególnie istotnych w dniu uboju. Można także dodać 13 kryterium - brak zmęczenia (Brandt, 2016 [1]).

Dobrostan zwierząt można również rozpatrywać na trzech poziomach: emocje (czy zwierzę jest szczęśliwe, przerażone, itp.?), biologia (czy zwierzę jest chore, czy zwierzę ma obrażenia ?, czy jest głodne?), naturalność (dostęp do obszarów zewnętrznych, materiały do ​​zabawy itp.). Badania wykazały, że konsumenci przede wszystkim określają dobrostan zwierząt pod względem naturalności, a następnie braku bólu (biologia) i szczęścia (emocje). Natomiast profesjonaliści (rolnicy, weterynarze, naukowcy) głównie określają dobrostan zwierząt z biologicznego punktu widzenia, a następnie zwracaja uwagę na emocje.

W dniu uboju można wykorzystać naturalną ciekawość świń, aby przeprowadzić je z magazynu żywca do ogłuszacza. Istnieje możliwość takiego zaprojektowania prowadnika i miejsca postoju, by świnie nie były przestraszone, a dzięki zapewnieniu optymalnych warunków głuszenia można zminimalizować wszelkie urazy ponoszone przez zwierzęta. W ten sposób w dniu uboju można uwzględnić wszystkie trzy poziomy dobrostanu zwierząt.

[1] Ocena dobrostanu świń na drodze z gospodarstwa rolnego aż do uboju. Pia Brandt, praca doktorska, nauka i technologia, Uniwersytet w Aarhus i DMRI.


Kontakt

DMRI Polska
Janusz Sytek
tel. (+48) 501 678 135
Warszawa

 
DMRI Polska
Janusz Sytek
tel. (+48) 501 678 135
mail: janusz_sytek@dti-dmri.pl
Warszawa
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego