dobrostan element biznesu - DMRI

Przejdź do treści

Menu główne:

Doskonalenie jakosci wg DMRI > Dobrostan zwierzat na uboju


Dbałość o dobrostan zwierząt ma także pozytywny wymiar ekonomiczny

Poziom dobrostanu zwierząt przekłada się także na wyniki finasowe ubojni. Optymalizując dobrostan zwierząt w całym łańcuchu od gospodarstwa do oszałamiania, można optymalizować wykorzystanie czasu, uzyskać wyższą jakości mięsa, zmniejszyć obciążenie pracą i dbać o środowisko.

Dobrze zaprojektowane urządzenie do grupowania zwierząt (dzielenia zwierząt na grupy prowadzone do oszałamiania) może zmniejszyć ilość walk między osobnikami, a tym samym zmniejszyć stopień obrażeń ciała zwierząt. Ponadto, w dobrze zaprojektowanym obiekcie, świnie są zachęcane do wchodzenia do samochodu bardziej dobrowolnie , co skraca potrzebny czas załadunku.

Podczas transportu dobrze zaprojektowany pojazd z dobrą wentylacją może zmniejszyć liczbę zwierząt ginących podczas transportu oraz później, w magazynie. W nowoczesnym przemyśle trzody chlewnej śmiertelność podczas transportu wynosi zaledwie 0,08 ‰ (2015 r.), podczas gdy śmiertelność w czasies przetrzymywania wynosi 0,2 ‰ (2015 r.). Ponadto, optymalny system planowania logistycznego może pomóc zminimalizować stres podczas załadunku i zwiększyć jakość mięsa mierzoną pH i stratami wycieku osocza.

W odniesieniu do rozładunku ważne jest, aby zoptymalizować proces w taki sposób, by świnie nie były straszone refleksami światła i hałasami oraz aby przechodziły dobrowolnie do miejsca, w którym oczekuja na dalszy etap procesu. Ułatwia to proces rozładunku, zmniejsza ilość pracy i optymalizuje środowisko pracy.

Podczas przetrzymywania świnie powinny być trzymane w małych grupach. Dzielenie dużych magazynów żywca na mniejsze jednostki (około 15 świń na jednostkę) zmniejsza ryzyko walki, ponieważ świnie nie muszą stale ustalać hierarchii. Badania wykazały, że świnie w małych grupach są zrelaksowane już po 10-15 minutach. Jest to korzystne ze względu na zmniejszoną ilość uszkodzeń ciała, co zmniejsza ilość koniecznego wykrawania i optymalizuje jakość mięsa prowadząc do zmiejszenia późniejszych strat na wycieku osocza.

W prowadzeniu zwierząt do głuszenia, łatwiej zapanować nad mniejszymi grupami zwierząt, a świnie dobrowolnie podążaja w oczekiwanym kierunku. Zdecydowanie spada ilość upadków świń w czasie przejścia, dając znacznie mnieszy odsetek krwiaków polędwicy i szynek. Optymalna procedura oszałamiania także prowadzi do zmniejszenia ilości krwiaków szynek. Zmniejszona ilość krwiaków skutkuje obniżona koniecznością wykrawania miejsc urazów, ewidentnie prowadząc do poprawy rentowaności procesu.


Kontakt

DMRI Polska
Janusz Sytek
tel. (+48) 501 678 135
Warszawa

 
DMRI Polska
Janusz Sytek
tel. (+48) 501 678 135
mail: janusz_sytek@dti-dmri.pl
Warszawa
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego