Nowoczesna metodologia schładzania tusz wieprzowych została opracowana przez DMRI ponad 30 lat temu. Jej celem jest usunięcie ciepła z tuszy tak szybko i delikatnie, jak to tylko możliwe.
Od tego czasu, dzięki intensywnym badaniom, udoskonaliliśmy ten proces do obecnych standardów, uzyskując w ten sposób minimalne straty wagi, lepszą jakość i wydłużony okres przydatności do spożycia.
Zapobieganie kondensacji
Jednym z wyzwań optymalnego projektowania procesu jest zapobieganie kondensacji. W tej dziedzinie DMRI posiada rozległą wiedzę dotyczącą problemów kondensacji w starszych zakładach przetwórczych. Prowadziliśmy szereg projektów zmierzających do eliminacji tego problemu poprzez wymianę istniejących central wentylacyjnych i / lub parowników na jednostki grzewczo-chłodnicze, zmieniając w ten sposób ciśnienie cząstkowe pary wodnej w wilgotnym powietrzu opuszczającym centralę wentylacyjną.
Korzysci związane z Systemem rękawów powietrznych
Nasze doświadczenie, w przypadkach nieznaczznej kondensacji wskazują, że problemów można rozwiązać poprzez umieszczenie lub wymianę systemów rękawów powietrznych na rodzaj sekcji dysz w strategicznych miejscach, tak aby umożliwić zmieszanie powietrza obszaru problemowego z obszarem stałego przepływu powietrza.
Prowadząc audyt u naszgo klienta w Ameryce Północnej zaprojektowaliśmy wspomagający system rękawów chłodniczych współpracujący z istniejącymi centrami klimatyzacyjnymi chłodni komorowych tuszy. System ten, oprócz bardziej równomiernej cyrkulacji powietrza, umożliwia zaprojektowanie temperatury punktu rosy wilgotnego powietrza nieco poniżej temperatury otaczających powierzchni. Wilgotne powietrze będzie zatem gromadziło wilgoć w centrali wentylacyjnej.
Korzyści:
- Lepsze i bardziej równomierne chłodzenie produktów
- Mniejsze tworzenie się skroplin (oszczędność robocizny)
- Zmniejszenie strat na chłodzeniu
- Zwykle opisujemy problem w następujący sposób:
- Gdy nienasycone, nasycone lub przesycone powietrze oddziałuje z powierzchnią, temperatura powierzchni determinuje ilość kondensacji. Podczas czyszczenia lub podczas początkowego procesu schładzania ciepłych tusz, powietrze jest zwykle przesycone i cieplejsze niż powierzchnie graniczne pomieszczenia, w związku z czym na tych zimniejszych powierzchniach będzie wystepowała silna kondensacja.
- Stopień przesycenia określa temperatura powietrza w pomieszczeniu, w momentach ogdy rozpoczyna się czyszczanie ciepłej wody lub gdy gorące tusze wchodzą do chłodni.
- Zauważalna ilość kondensatu, widocznego jako zroszenie powierzchni, zależy od temperatury powierzchni, porowatości materiału i objętości pomieszczenia, a także od ewentualnych rozprysków.
Suszenie powietrza
Powietrze wykorzystywane do suszenia lub do utrzymywania niskiej wilgotności. Zdolność powietrza do pochłaniania wilgoci zależy od ciśnienia pary wodnej w powietrzu i temperatury suchego termometru. Jeżeli ciśnienie pary wodnej w wysuszającym powietrzu jest niższe od ciśnienia nasycenia to pozostawiona mokra, przetarta powierzchnia wyschnie. Można to osiągnąć na kilka sposobów: zwiększając temperaturę powierzchni lub utrzymując temperaturę powierzchni powyżej temperatury punktu rosy dzzięki wymuszonej wentylacji z ogrzewanym powietrzem, lub dostarczając powietrze o niższym ciśnieniu pary wodnej podczas suszenia.
Rozwiązania unikalne
Możemy zaprojektować proces, tak aby uniknąć krytycznych problemów z kondensacją, który łączyłby możliwe do zastosowania i optymalne ekonomiczne techniki suszenia. Projekt taki zazwyczaj polega na analizie obciążenia wilgocią, analizie procedur, harmonogramów oraz konfiguracji aktualnego systemu wentylacyyjnego, z uwzglednieniem możliwych do zastosowania opcji ogrzawania powietrza z otoczenia i wentylacji wymuszonej.