gluszenie przed ubojem - DMRI

Przejdź do treści

Menu główne:

Doskonalenie jakosci wg DMRI > Dobrostan zwierzat na uboju


Oszołomienie przed ubojem

Zgodnie z rozporządzeniem UE 1099/2009 wszystkie zwierzęta poddane ubojowi w Danii / UE muszą być wystarczająco oszołomione przed ubojem. Celem procedury oszałamiania jest wywoływanie niewrażliwości na ból aż do śmierci zwierzęcia, procedura musi zatem zapewnić, że żadne zwierzę nie odzyska przytomności przed, podczas lub po nakłuciu. Jednakże, nienormalne dla zwierzęcia ogłuszenie może wywoływać ból, a wszelkie zabiegi przed oszołomieniem może powodować strach i ból. Dlatego optymalne postępowanie przed oszołomieniem w połączeniu z prawidłową procedurą oszałamiania są kluczowe dla dobrostanu zwierząt na tym etapie dnia uboju.

Wieprzowina

Wszystkie średniej i duże rzeźnie w Danii używają CO2 do oszałomienia przed ubojem. Urządzenie oszałamiające CO2 z tylnymi wrotami jest zdecydowanie najbardziej przyjaznym dla zwierząt systemem do obsługi i oszołamiania świń, ale tylko wtedy gdy jest odpowiednio wyregulowane i stosowane.

Postępowanie ze świniami prowadzonymi na ubój wykorzytuje naturę zwierzat, a gdy układ zakładu jest prawidłowo zaprojektowany, prowadnice automatyczne właściwie zsynchronizowane, świnie poruszają się do przodu automatycznie, bez potrzeby ich popychania przez ruchome wrota prowadnika.

Jakość i czas prawidłowego wykonania oszałamiania CO2 i poprawna obsługa świń są bliskie ideału, co powoduje prawie całkowity brak świadomości i strachu zwierząt, czego nie można osiągnąć żadną inną metodą oszałamiania w skali przemysłowej.

Jednak żadna metoda nie jest całkowicie wolna od wad, a oszołamianie gazowe wymaga pewnego czasu (10-25 sekund od wprowadzenia gazu). W DMRI staramy się ulepszać i optymalizować procedury, aby złagodzić i zminimalizować reakcje stresowe zwierząt.

Po utracie przytomności niektóre świnie mają skurcze (wzbudzenie). Skurcze podczas fazy wzbudzenia mogą być niezauważalne, łagodne lub czasami ciężkie. Należy jednak podkreślić, że nie mają one żadnego znaczenia dla dobrostanu zwierząt, ponieważ zwierzęta są nieprzytomne. Jednak ważne jest, aby próbować zapobiegać silnemu wzbudzeniu, aby zapobiec krwiakom i innym problemom związanym z jakością spowodowanym silnym wzbudzeniem. Wzmocnienie można poprawić lub zmniejszyć, optymalizując obsługę przed ogłuszaniem.   

Drób

Głuszenie elektryczne
Głuszenie elektryczne typu "głowa do ciała" służy do głuszenia ok. 80% kurcząt brojlerów uboju przemysłowego na całym świecie. Najczęstszą metodą jest zanurzenie głowy i szyi spętanego ptaka w elektrycznej łaźni wodnej na co najmniej 4 sekundy. Rozporządzenie UE 1099/2009 dopuszcza pewne kombinacje średniej częstotliwości i natężenia przypadającego na ptaka. Jednak oszałamianie łaźni wodnej ma pewne wady dotyczące dobrostanu zwierząt. Ptaki są pętane, gdy są przytomne, to samo napięcie prądu, a zatem inne natężenie prądu, stosuje się dla ptaków różnej wielkości. Zwiększa to prawdopodobieństwo, że niektóre ptaki zostaną zignorowane w procesie, a inne zostaną poddane działaniu większego natężenia prądu niż to konieczne, co z kolei zwiększa ryzyko wad jakościowych, takich jak złamanie kości, kwiaki mięśniowe i czerwone końcówki skrzydeł. Optymalne głuszenie jest konieczne by prawidłowo ustawić głowy i szyje zwierząt, aby zapewnić optymalne cięcie szyi w automatycznej maszynie ubojowej. Można zastosować bardzo szybkie kamery do szczegółowego śledzenia procedury i identyfikowania nieogłuszonych zwierząt, tak by dążyć do ich uboju w najlepszy możliwy sposób.

Istnieje potrzeba opracowania bardziej przyjaznego dla zwierząt sposobu elektrycznego oszołamiania ptaków, ze względu na zapotrzebowanie dużej liczby klientów na rynku na odwracalne oszołamianie. Obecnie jedyną alternatywą dla ogłuszania kąpielą wodną jest ogłuszanie CO2, które jest ekonomicznie uzasadnione jedynie w przypadku dużych ubojni.

Ogłuszanie CO2
Ogłuszanie CO2 drobiu ma wiele zalet w zakresie dobrostanu zwierząt w porównaniu do oszołamiania elektrycznego. Nie ma pętania ani innego rodzaju manipulowania świadomymi ptakami, a w niektórych systemach ptaki mogą nawet pozostawać w swoich klatkach, dopóki nie stracą przytomności. Jest to istotna poprawa dobrostanu zwierząt w porównaniu z porażeniem elektrycznym. Jakość i czas trwania głuszenia są także znakomite w dobrze zorganizowanych obiektach.

Metoda wymaga dokładnej znajomości średniej wagi na ptaka i liczby ptaków w skrzyni, aby odpowiednio zmienić ustawienia ogłuszacza w odniesieniu do stężenia gazu, czasu ekspozycji i prędkości wyjściowej. Ze względu na dużą prędkość linii uboju drobiu, ważne jest, aby zsynchronizować moc wyjściową ogłuszacza z prędkością linii produkcyjnej i zapewnić, że po-oszałamiająca pętania jest wydajna, aby zminimalizować czas między ogłuszaniem a zabijaniem.
Żadna metoda nie jest całkowicie wolna od problemów, a ogłuszanie gazem wymaga czasu. Głuszanie drobiu przy pomocy CO2 jest procesem bardziej złożonym niż oszołomienie świń. Proces składa się z dwóch faz, pierwsza wymaga niskiego stężenia CO2, minimalizując tym samym niepożądane reakcje. Jednakże wzmożone oddychanie i prawdopodobne rozciąganie szyi są naturalnymi reakcjami na zwiększony poziom CO2 w krwioobiegu, występuje to u ptaków nawet na tak niskim stężeniu jak 2-4% CO2. Nie jest to oznaką uduszenia, ale raczej manifestacją identycznego  mechanizmu, który pojawia się u ludzi, intensywnie  biegną po schodach: ciało zwiększa zużycie O2 i produkuje więcej CO2, co prowadzi do zwiększenia tętna i szybszego i głębszego oddechu, tak by zwiększony poziom CO2 wydychać, i wdychać więcej O2. Podobnie dzieje się u zwierząt głuszonych CO2. W sytuacjach zagrożenia utraty przytomności, w okresie między ekspozycją na CO2 a utrata przytomności, obserwuje się tego typu reakcję awersyjną u pewnej liczby ptaków.

Po utracie przytomności ptaki są wprowadzane do drugiej fazy - wyższe stężenie CO2. Jednak zestresowane ptaki i nieodpowiednio dobrane programy oszałamiania mogą powodować wzbudzenie (konwulsje) po utracie przytomności. Można to łatwo zaobserwować widząc osobniki leżące na plecach, a czasem także po urazach na głowach. Problemy te można skorygować poprzez dostosowanie programów głuszenia, dokładne oszacowanie wagi ptaków i optymalne obchodzenie się z ptakami podczas transportu i w magazynie. Chociaż zjawisko to nie jest problemem w zakresie dobrostanu zwierząt, to jednak wysoki poziom pobudzenia może wskazywać na stres przed ogłuszeniem i może być względnie kosztowny ze względu na urazy i degradację tuszki.

Także w przypadku głuszenia drobiu CO2 niezbędne jest właściwe zaprojektowanie linii produkcyjnej od samego początku. Z pewnością możliwe jest zoptymalizowanie istniejących obiektów, często prowadząc do znacznej poprawy środowiska pracy i zmniejszenia wad jakości.


Kontakt

DMRI Polska
Janusz Sytek
tel. (+48) 501 678 135
Warszawa

 
DMRI Polska
Janusz Sytek
tel. (+48) 501 678 135
mail: janusz_sytek@dti-dmri.pl
Warszawa
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego