Obchodzenie się ze zwierzętami
Prawidłowe postępowanie z żywymi zwierzętami przed i podczas procesu głuszenia / wykrwawiania ma ogromny wpływ na unikanie defektów mięsa, uzyskanie wysokiego poziomu dobrostanu zwierząt i na płynny przepływu procesów od przyjęcia zwierząt do nakłucia. DMRI posiada rozległą i wszechstronną wiedzę w tym zakresie i dysponuje wieloletnim doświadczeniem w sposobach oraganizacji tych elementów procesów.
Jak współpraca z DMRI może podnieść dobrostan zwierząt?
W ciągu ostatnich dwudziestu lat DMRI prowadził szkolenia dla przemysłu mięsnego w zakresie prawidłowej obsługi świń, bydła, owiec i drobiu, uzyskując od władz duńskich, prawo do certyfikowania podmiotów gospodarczych w Danii zgodnie z Rozporządzeniem Rady Europejskiej nr 1099/2009 z 24 Wrzesień 2009 r. w sprawie ochrony zwierząt w czasie zabijania.
Nasza współpraca z klientami rozłożona jest na ogół na 3 części:
1. Przygotowanie
Materiały szkoleniowe zostaną przygotowane zgodnie z konkretnymi potrzebami Zakładu i zostaną przetłumaczone na język polski. Przeprowadzony zostanie krótki przegląd aktualnego sposobu obchodzenia się ze zwierzętami operatorów oraz elementów mechanicznych Zakładu.
2. Szkolenie
Wszyscy operatorzy i kierownicy pracujący w ubojni w obszarach od przyjęcia do wykrwawiania uczestniczą w kursie prawidłowej obsługi zwierząt. Zazwyczaj szkolenia prowadzone są w weekend, by uniknąć zaburzeń codziennej produkcji. Szkolenie kończy się egzaminem, a uczestnicy otrzymają dyplom, określający, że są oni wykształceni przez DMRI we właściwej obsłudze żywca.
3. Nadzór realizacji procesów, demonstracje i korekty
W ciągu 3-5 dni specjaliści DMRI nadzorują, demonstrują i konsekwentnie korygują operatorów na linii procesowej od stanowisk przyjęcia żywych zwierząt,prowadzenia ich do magazynu żywca, prowadzenia na stanowisko głuszenia, realizację procesu głuszenia, ew. pętania aż do nakłucia i wykrwawiania.