Cel - uzyskanie wyższych zysków, minimalizując PSE, krwiaki i wysokie straty na wycieku osocza oraz unikając degradacji najcenniejszych elementów mięsa.
Przyczyny problemów z jakością są zazwyczaj złożone i wynikają zpowiązanych czynników mogących mieć negatywny wpływ na jakość mięsa. Nieprawidłowa obsługa zwierząt, oszałamianie, ubój i schładzanie mogą proweadzić do wad jakościowych, typu PSE, krwiaki, krwawe mięso, znaczne straty wycieku osocza, skutkujące obniżeniem wartości najcenniejszych elementów, stratami finansowymi i reklamacjami klientów.
Wady jakościowe identyfikuje sie naogół na rozbiorze, przy odkostnianiu, dzień po uboju, jednak wynikaja one często z połączenia niewłaściwego obchodzenia się z żywymi zwierzętami, nieoptymalnymi operacjami podczas uboju i w schładzania dzień wczesniej, w dniu uboju.
DMRI proponuje rozwiązania zaradcze:
Podejście do zarządzania jakością wg DMRI określa sytuację na linii produkcyjnej, identyfikując źródła wad jakościowych, prowadząc do wdrożenia optymalnych rozwiązań. Wzrost poziomu jakości realizowany jest na ogół dwuetapowo:
Faza 1: Badanie stanu i identyfikacja
Prowadzony jest skrupulatne badanie jakości mięsa wytwarzanego w danym środowisku produkcyjnym. Zazwyczaj obejmuje ono wszystkie parametry obiektów, operacji i procesów, od załadunku żywych zwierząt na farmach, przez transport, rozładunek, magazyny żywca, obchodzenie się z żywymi zwierzętami, ubój, chłodzenie tuszy, az do oceny jakości mięsa.
Badanie takie określa priorytety działania, tak by uniknąć najistotniejszych problemów jakościowych mięsa w przyszłości.
Faza 2: Implementacja
DMRI wspomaga implementację zaproponowanych rozwiązań zidentyfikowanych w fazie 1, prowadząc np. szkolenia operatorów, przeprojektując systemy obsługi zwierząt, procesy chłodnicze, optymalizując określone procesy ubojowe